lusterko w samochodzie

Zbliżający się nowy rok to doskonała okazja do wprowadzenia zmian w życiu. Mogą one dotyczyć wielu aspektów, w tym również prowadzenia auta. Jakie postanowienia warto sobie postawić jako kierowca? Rozważmy kilka propozycji.

Być uprzejmym dla innych użytkowników dróg

uprzejmy kierowca Gdyby wszyscy kierowcy myśleli o innych i wykazywali się empatią na drodze, z pewnością byłyby one bezpieczniejsze, a codzienność kierowców po prostu przyjemniejsza.

Dlatego zacznij od siebie i okazuj dobrą wolę wobec innych uczestników ruchu drogowego – wpuszczaj przed siebie osoby włączające się na Twój pas ruchu, ustępuj pieszym, zwalniaj przed przejściami i torami. W swoich działaniach jako kierowca uwzględniaj przede wszystkim płynność ruchu oraz bezpieczeństwo innych kierowców i pieszych.

Zapinać pasy

pasy bezpieczeństwaZdarza Ci się nie zapiąć pasów po wejściu do auta?

To bardzo zły nawyk, którego zdecydowanie warto się oduczyć wraz z nadejściem nowego roku. Co ważne, niezapięte pasy stanowią zagrożenie nie tylko dla Ciebie, ale również innych pasażerów, ponieważ w razie wypadku ciało człowieka niezapiętego pasami jest rzucane w aucie z taką siłą, że może poważnie zranić innych pasażerów.

Sygnalizować manewry

Sygnalizować manewrySkręcasz w lewo lub w prawo, zmieniasz pas, parkujesz, cofasz?

Pamiętaj, żeby odpowiednio wcześnie zasygnalizować manewr, pokazując innym kierowcom, pieszym i rowerzystom, jakie są Twoje zamiary. Dzięki temu wiedzą, czego się po Tobie spodziewać i jak się powinni zachować. Poza tym brak kierunkowskazu w przypadku zmiany pasa lub skrętu jest wykroczeniem, za które policjanci mają prawo nałożyć mandat karny.

Nie przekraczać prędkości

bezpieczna jazda80 km/h w mieście, gdzie można jechać maksymalnie 50 km/h? 180 km/h na autostradzie, na której panuje ograniczenie do 140 km/h?

To nie zabawa, lecz igranie ze zdrowiem i życiem nie tylko własnym, ale również innych ludzi. W przypadku nadmiernej prędkości wpadnięcie w poślizg czy chwilowa utrata kontroli nad kierownicą mogą skutkować tragedią, w której ucierpią pasażerowie Twojego auta, inni kierowcy czy przechodnie.

Zresztą limitów prędkości warto przestrzegać nie tylko z uwagi na bezpieczeństwo, ale też ze względu na mandaty.

Utrzymywać odpowiednią odległość

Nikt nie lubi, gdy inne auto „siedzi na ogonie” – zapewne Ty również, dlatego sam się wystrzegaj takiego zachowania w codziennej jeździe.

Zachowuj odpowiednią odległość po pierwsze po to, żeby nie denerwować kierowcy jadącego przed Tobą, a po drugie dla własnego interesu.

Jeśli bowiem kierowca przed Tobą uderzy w inne auto lub jakąś przeszkodę, nie zdążysz zahamować, gdy będziesz zbyt blisko niego.

Naprawić usterki

naprawa usterki w samochodzieRdza na nadkolach i progach, zepsute uszczelki, rozklekotane zawieszenie, niedziałająca klamka – w każdym poza nowymi samochodami znajdzie się coś do naprawy.

Jeśli w Twoim aucie nagromadziło się wiele elementów, które wymagają interwencji, zacznij je reperować systematycznie, jeden po drugim w równych odstępach czasowych.

Regularność jest kluczowa, podobnie jak możliwe szybkie reagowanie na wszelkie pojawiające się usterki.

Zapomnieć o telefonie

rozmowa przez telefon w aucieZdarza Ci się jeździć autem i rozmawiać przez telefon z słuchawką przy uchu? Albo – co gorsza – odpisywać na wiadomości SMS czy wybierać muzykę?

Wraz z nadejściem nowego roku, a najlepiej od razu pozbądź się tego przyzwyczajenia.

Po pierwsze, jest niebezpieczne, bo prowadzi do rozkojarzenia i nie pozwala się skupić na jeździe, a po drugie, grozi mandatem.

Nie dać się emocjom

palenie gumyEmocje, nerwy i stres za kółkiem nigdy nie są dobrymi doradcami.

Rzucanie mięsem i częste używanie klaksonu zwiększa rozkojarzenie i podnosi ryzyko wypadku, dlatego jeśli jesteś nerwowy, najpierw ochłoń, a dopiero później wsiadaj do auta w roli kierowcy.