Przegląd klimatyzacji po zimie

Zima dopiero co minęła, a klimatyzacja w jej trakcie nie była używana, więc po co się nią w ogóle zajmować? Jeśli tak myślisz, jesteś w błędzie. Początek wiosny to bowiem najlepszy czas na wykonanie przeglądu i odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie, tak aby w ciepłe dni działała prawidłowo i wydajnie.

Klimatyzacja zimą

Być może Cię to zdziwi, ale żeby móc długo się cieszyć skuteczną klimatyzacją, powinno się ją od czasu do czasu włączyć zimą. Dzięki temu znajdujące się w jej obrębie elementy smarujące i konserwujące utrzymują sprawność, a ich stan nie ulega pogorszeniu. W przeciwnym razie, jeśli w ogóle nie używa się klimatyzacji zimą, istnieje ryzyko powstania nieszczelności, których naprawa kosztuje duże pieniądze. W utrzymaniu systemu chłodzącego wnętrza Twojego auta kluczowe są jednak przeglądy. Warto je wykonywać szczególnie wiosną.

Dlaczego pozimowy przegląd jest tak istotny? Ponieważ pozwala w porę usunąć ewentualne usterki powstałe w trakcie chłodnych dni i na czas przygotować klimatyzację do sprawnego działania latem. Poza tym wilgoć i chłód przenikające do wnętrza auta zimą są czynnikami sprzyjającymi rozwoju grzybów, bakterii i innych drobnoustrojów w obrębie klimatyzacji. Pozbycie się ich jeszcze przed sezonem letnim pozwala zadbać o zdrowie Twoje i pasażerów, którzy w gorące dni będą chcieli się ochłodzić.

Przegląd i odgrzybianie

Podstawową czynnością, jaką należy wykonać w ramach pozimowego przeglądu klimatyzacji, jest wymiana filtra kabinowego. Nie zajmuje to zbyt wiele czasu i nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy, dlatego bez problemu poradzisz sobie z tym we własnym zakresie. Wymianę filtra powinno się przeprowadzać co najmniej raz w roku – dla większego komfortu i spokoju można zwiększyć częstotliwość do dwóch razy. Bardziej skomplikowaną procedurą jest natomiast odgrzybianie.

Wykonując przegląd klimatyzacji po zimie, sprawdź, czy nie wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach – jeśli tak, to znak, że najwyższy czas na odgrzybianie. Co istotne, nawet przy braku nieprzyjemnego zapachu odgrzybianie trzeba przeprowadzać raz do roku, najlepiej po zimie. Jak to zrobić? Istnieją 3 metody:

  • piankowa
  • ultradźwiękowa
  • ozonowa

Metoda piankowa jest tania i łatwa do przeprowadzenia, bo wymaga jedynie zaopatrzenia się w niedrogi środek grzybobójczy, który następnie trzeba wprowadzić do parownika od strony silnika lub kokpitu. Z kolei metody ultradźwiękowa i ozonowa wymagają więcej pracy i zastosowania specjalistycznego sprzętu, a przez to są droższe, ale zarazem znacznie skuteczniejsze niż odgrzybianie piankowe. Zdecydowanie warto odwiedzić profesjonalny serwis klimatyzacji, żeby ją oczyszczać za pomocą metod ultradźwiękowej i ozonowej.

Niezbędnym etapem pozimowego przeglądu klimatyzacji jest sprawdzenie poziomów czynnika chłodzącego i środka smarnego – jeśli ich brakuje, serwisanci (lub Ty sam, o ile potrafisz) powinni je uzupełnić. Nie zaszkodzi rzucić okiem na sprężarkę, a także upewnić się, że cały układ jest szczelny i nie ma w nim żadnych szpar, pęknięć ani szczelin. Udając się do specjalistycznego warsztatu w celu wykonania kompleksowego przeglądu zapłacisz 150 300 zł w zależności od tego, czy konieczne będzie odgrzybianie i napełnienie klimatyzacji środkiem smarnym i czynnikiem chłodzącym.