dobór letnich opon

Za oknem coraz cieplej, o zimie nikt już nie pamięta, a temperatury za oknem osiągają średnią wartość dobową ponad 7 stopni Celsjusza. To znaki, które nie tylko zwiastują nadchodzące lato, ale również sugerują wymianę opon na letnie. Pojawia się jednak pytanie: jak prawidłowo je wybrać? Na co zwracać uwagę, kupując ogumienie na ciepłe dni? Przeczytaj artykuł i dowiedz się już teraz.

Rozmiar opony

Olej silnikowy to jeden z najważniejszych (jeśli nie najważniejszy) płyn eksploatacyjny, który ma ogromny wpływ na pracę jednostki napędowej. Jego zadaniem jest smarowanie, tak aby silnik się nie zatarł i mógł sprawnie funkcjonować. Teoretycznie przeciętne, miejskie auto nie powinno zużywać oleju wcale lub tylko w niewielkich ilościach, jednak rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.

Dobranie odpowiedniego rozmiaru opon to podstawa. Jeśli nie wiesz, jaki rozmiar ma Twoje ogumienie, nie masz czego szukać w serwisie wulkanizacyjnym. Jak wobec tego sprawdzić tę wartość? Najprostszym rozwiązaniem jest znalezienie ciągu znaków na boku obecnych opon założonych w Twoim aucie. Rozmiar oznacza się znakami typu 195/60 R15 91T, 205/55 R16 91H itp.

Ta metoda nie jest jednak w stu procentach pewna, bo istnieje ryzyko, że poprzedni właściciel (lub Ty sam) założył opony o niewłaściwym rozmiarze. Dlatego warto się upewnić, jaki rozmiar ogumienia przewidział producent Twojego auta, o czym dowiesz się z instrukcji obsługi lub informacji znajdującej się na drzwiach od strony kierowcy bądź klapie od wlewu paliwa.

wyważanie opon

Klasa i cena

Kupując opony, musisz zdecydować, czy liczy się dla Ciebie jakość, czy cena. Kiedy jakość powinna być na pierwszym miejscu? Przede wszystkim, jeżeli często korzystasz z auta i regularnie wybierasz w długie trasy, a Twój styl jazdy jest dynamiczny. W takiej sytuacji warto zainwestować w opony klasy premium, ewentualnej średniej. Ogumienie klasy średniej jest zresztą najbardziej uniwersalne – można je stosować praktycznie do każdego rodzaju samochodu i niezależnie od częstotliwości oraz stylu jazdy.

Z kolei opony klasy ekonomicznej – najtańsze w zakupie – można polecić wyłącznie tzw. „niedzielnym” kierowcom, a także właścicielom niewielkich, miejskich aut, którzy stosunkowo rzadko używają samochodu, jeżdżą spokojnie i nie wybierają się w długie trasy. Najrozsądniejszym i najbardziej kompromisowym rozwiązaniem są jednak opony klasy średniej, które z jednej strony nie stanowią tak dużego wydatku jak modele klasy premium, a z drugiej nie prezentują tak niskiej jakości jak ogumienie klasy ekonomicznej.

sprawdzanie klasy opony

Indeksy prędkości i nośności

Indeks prędkości wskazuje na maksymalną prędkość, z jaką może poruszać się pojazd wyposażony w daną oponę, a indeks nośności mówi o maksymalnym obciążeniu wyrażonym w kilogramach. Wybierając ogumienie na lato, koniecznie zwróć uwagę na te dwa czynniki i dowiedz się, jakie wartości powinny one przyjmować dla Twojego auta. Nigdy nie kupuj opon z indeksami prędkości i nośności niższymi niż te zalecane przez producenta Twojego samochodu, bo grozi to niebezpieczeństwem w trakcie jazdy i szybszym zużyciem ogumienia, a poza tym jest karane mandatem. Informacje na temat zalecanych wartości znajdziesz w instrukcji obsługi pojazdu.

Rodzaj bieżnika

W sprzedaży są dostępne 3 podstawowe rodzaje bieżnika:

  • symetryczny – o tym samym kształcie po obu stronach; stosunkowo tanie, trwałe i łatwe w eksploatacji; optymalne dla małych samochód miejskich i kierowców o spokojnej charakterystyce jazdy;
  • asymetryczne – o różnym kształcie po obu stronach; zapewniają lepsze właściwości jezdne niż symetryczne i wyróżniają się uniwersalnością zastosowania – nadają się zarówno do aut klasy niższej, jak i premium;
  • kierunkowe – z głębokimi rowkami, dzięki czemu doskonale spisują się na śliskiej nawierzchni, w wilgotnych warunkach oraz podczas gwałtownego hamowania i przyspieszania; przeznaczone do dynamicznej jazdy i samochodów z silnikiem o dużej mocy.
  • .

Nowe, używane czy bieżnikowane

Jeżeli Twój budżet Ci na to pozwala, nie zastanawiaj się długo i zdecyduj się na nowe opony, które dają pewność i bezpieczeństwo podczas jazdy. Chcąc oszczędzić, możesz rozważyć zakup tańszego, używanego ogumienia. Najpierw jednak dokładnie sprawdź wiek opon – jeśli mają więcej niż 5 lat, nie warto w nie inwestować. Upewnij się również, że bieżnik jest odpowiednio głęboki, a na ich powierzchni nie ma żadnych uszkodzeń, wybrzuszeń czy dziur. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na nowe opony, możesz także poddać swój stary komplet bieżnikowaniu, co pozwala na przywrócenie w pewnym stopniu ich pierwotnych właściwości. Tak czy inaczej najoptymalniej jest zakupić nowe opony.