Deska rozdzielcza w samochodzie

Silnik bierze olej – ten temat przewija się bez ustanku na forach motoryzacyjnych i w rozmowach właścicieli najróżniejszych aut. U jednych powoduje niepokój, inni traktują to zjawisko jako normalne i się nim nie przejmują. Nie chcąc się martwić ubytkami oleju silnikowego, warto wiedzieć, jak duże jego ilości może zużywać samochód.

Awarie i usterki

Olej silnikowy to jeden z najważniejszych (jeśli nie najważniejszy) płyn eksploatacyjny, który ma ogromny wpływ na pracę jednostki napędowej. Jego zadaniem jest smarowanie, tak aby silnik się nie zatarł i mógł sprawnie funkcjonować. Teoretycznie przeciętne, miejskie auto nie powinno zużywać oleju wcale lub tylko w niewielkich ilościach, jednak rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.

W praktyce każdy samochód w mniejszym lub większym stopniu bierze bowiem olej. Z czego to wynika?

silnik samochodowy

Zużycie oleju może być efektem… zwyczajnej eksploatacji auta. W takiej sytuacji nie należy się tym martwić, tylko na czas go dolewać i uzupełniać jego stan. Niektóre auta mają to do siebie, że po prostu w trakcie pracy spalają pewne ilości oleju – o ile w ostatnim czasie się one nie zwiększyły, nie ma powodów do obaw. W przeciwnym, jeśli poziom zużywanego oleju znacząco się podniósł, należy znaleźć przyczynę ubytków i ją zlikwidować. Niestety, nie jest to łatwym zadaniem.

Częstą przyczyną nadmiernego zużycia oleju są zniszczone pierścienie tłokowe i uszczelniacze zaworowych silnika. Jeżeli są nieszczelne, olej się przez przedostaje i wędruje do komór spalania. Tego typu wycieki bez problemu zauważysz na podstawie wilgotnej i tłustej pokrywy zaworów. Na niesprawne uszczelniacze wskazuje także niebieski dym wydobywający się z rury wydechowej podczas odpalania auta. Źródłem ubytku oleju jest są uszkodzona mechanicznie lub nieszczelna miska olejowa i niesprawna odma olejowa. Z kolei w samochodach wyposażonych w turbosprężarkę przyczyną problemu może być jej nieszczelność.

Normalne zużycie

Jak już zostało wspomniane, zużycie oleju nie zawsze oznacza awarię – niektóre modele po prostu tak mają. Zasadniczo im bardziej wysilony silnik, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie brał olej. Przykładowo, wiele aut sportowych bierze nawet 1 l oleju na każde przejechane 1000 km! Nie znaczy to bynajmniej, że wyłącznie samochody z mocnymi jednostkami napędowymi zużywają olej.

Na podwyższone zużycie oleju narażone są również auta wyposażone w turbosprężarki – zarówno te napędzane olejem napędowym, jak i benzyną. Także starsze, kilkunasto lub kilkudziesięcioletnie auta mają duży apetyt na olej, który nie zawsze wynika z usterek. W pełni sprawny, stosunkowo nowo samochód z niewielkim silnikiem o małej mocy nie powinien jednak pobierać więcej oleju niż 0,15 l na każde przejechane 1000 km.

Podsumowując, nie da się jednoznacznie określić, jak dużo oleju powinien zużywać samochód. Wszystko zależy od charakterystyki jednostki napędowej, stylu jazdy i warunków, w jakich się korzysta z auta. Jeśli jeździsz sportowym modelem i często wciskasz gaz do dechy, przygotuj się na ubytki liczone w litrach na każde 1000 km. Powody do niepokojów powinny się pojawić dopiero wówczas, gdy zużycie oleju w widoczny sposób się zwiększyło, a Twój samochód nie jest poddawany skrajnym obciążeniom i nie posiada mocnej jednostki napędowej. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zawitać do mechanika i rozwiązać problem.