Kontrolki na desce rozdzielczej

Sprawa wydawałaby być bardzo trywialna, a jednak dużej ilości kierowców potrafi sprawić problemy, dlatego postanowiliśmy stworzyć krótki poradnik dotyczący podstawowych kontrolek na desce rozdzielczej każdego samochodu.

Podstawowym podziałem, na jaki można podzielić kontrolki to kolor:

  • kontrolki zielone - brak awarii, określają poszczególne funkcje, w które wyposażony jest pojazd.
  • kontrolki pomarańczowe - mogą określać awarie lub brak aktywnej funkcji lub systemu w samochodzie np. brak działania systemu ABS lub sławny Check Engine.
  • kontrolki czerwone - sygnalizują poważną awarie w samochodzie

Poniżej prezentujemy najbardziej standardowe kontrolki wraz z odpowiednim opisem:

Pas ostrzegawczy - kontrolka zaświeci się, gdy kierowca lub pasażek nie ma właściwie zapiętych pasów bezpieczeństwa


Kontrolka akumulatora - kolor ostrzeżenia może zależeć od modelu samochodu, aczkolwiek zazwczyaj kontrolka pali się na czerwono. Oznacza, że akumulator nie jest ładowany, co w przypadku jazdy dłuższej niż kilkanaście kilometrów prowadzi do zaprzestania pracy systemów elektrycznych i unieruchomienia samochodu.


Kontrolka ostrzegawcza silnika

Kontrolka ostrzegawcza silnika - jak nazwa wskazuje lampka oznacza awarie silnika. Jeśli odgłos pracy silnika nie budzi zastrzeżeń zaleca się jazdę na krótkich odcinkach. Jeśli kontrolka jest koloru czerwonego powinno się natychmiast przerwać jazdę, aby uchronić silnik przed poważnym uszkodzeniem.


Kontrolki ostrzegawcze hamulców

Kontrolki ostrzegawcze hamulców - symbol P oznacza zaciągnięcie hamulca postojowego. Nie jest to bardzo mocny hamulec, aby powstrzymać auto przed ruszeniem, ale nie spuszczenie go może prowadzić do przegrzania. Jeśli kontrolka zapala się podczas jazdy może oznaczać to problem z przewodem lub czujnikiem hamulca. Kontrolka z wykrzyknikiem może wskazywać na problemu z cisnieniem płynu hamulcowego. Należy niezwłocznie zatrzymać pojazd, aby wystąpiła awaria hamulców.


Ciśnienie oleju

Ciśnienie oleju - ta czerwona kontrolka może sygnalizować poważne uszkodzenia we wnętrzu silnika samochodu. Najbezpiecznie natychniast przerwać jazdę, jeśli kontrolka zapaliła sie podczas prowadzenia samochodu, ponieważ jeśli wyciek oleju powoduje duże straty w układzie to kierowca ma dosłownie kilka sekund na zatrzymanie pojazdu, zanim uszkodzenie silnika będzie katastrofalne.


ABS

ABS - kontrolka oznacza błąd w systemie ABS. Może to być tylko błąd np. zamarzniętego czujnika, ale również poważniejszą awarie.


Rezerwa paliwa

Rezerwa paliwa - chyba najbardziej znana i rozpoznawalna kontrolka. Oznacza zazwyczaj ilość paliwa mniejszą, niż potrzeba na przejechanie 100 km. Nie jest zalecana jazda z niskim poziomem paliwa, ponieważ na dnie zbiornika zawsze pozostają osady, które wciągne są przez filtr paliwa.


Temperatura oleju silnikowego

Temperatura oleju silnikowego - jeśli na desce rozdzielczej pojawia się taka kontrolka należy natychmiast przerwać jazdę i poczekać do ostygnięcia silnika. Dla szybszego odprowadzenia ciepła powinno się zawsze otwierać maskę silnika. Na zimnym silniku sprawdzić poziom płynu chłodzącego, ponieważ mogł nastąpić wyciek.