5 porad, które pomogą uniknąć niebezpiecznych sytuacji na ośnieżonych drogach

Zima to pora roku o wielu pięknych obliczach, ale dla kierowców wiąże się z licznymi potencjalnymi zagrożeniami. Dlatego wymaga szczególnej ostrożności oraz kilku umiejętności, które pozwalają zapobiec nieszczęśliwemu wypadkowi. W dzisiejszym wpisie prezentujemy praktyczne porady pokazujące, jak przygotować siebie i samochód do zimowej jazdy oraz jak zachowywać się już na drodze. Zapraszamy do lektury bez poślizgu!

Zima stwarza skrajnie niekorzystne warunki dla każdego samochodu. Niskie temperatury, duża wilgotność, deszcz i śnieg, a przede wszystkim sól i chemiczne roztwory, którymi posypuje się drogi, sprawiają, że Twoje auto wymaga szczególnej opieki.

Jeśli chcesz o nie zadbać i przedłużyć jego żywotność, eliminując potencjalne usterki pozimowe, nie obejdzie się bez wiosennego przeglądu. Sprawdź, jakie elementy i podzespoły powinien on obejmować.

Sprawdzaj stan samochodu

Szczególnie zimą zależy Ci na tym, żeby samochód był w pełni sprawny. Przecież nie chcesz zatrzymać się nieoczekiwanie na środku drogi i, zamarzając na poboczu, czekać na przyjazd lawety. Wręcz przeciwnie – auto w grudniu, styczniu czy lutym ma służyć przede wszystkim do tego, żeby sprawnie i bez zbędnej zwłoki przemieszczać się z punktu A do punktu B.

Dlatego wyrób w sobie nawyk, żeby przed ruszeniem w trasę upewnić się, że z samochodem wszystko w porządku. Że palą się wszystkie światła, a kontrolki nie dają żadnych negatywnych informacji. Że w zbiornikach znajduje się odpowiednia ilość oleju, jak również płynu do spryskiwaczy. Że wycieraczki działają. Podstawy, prawda? Ale to właśnie od nich w dużej mierze zależy to, jak sprawdzi się samochód na niebezpiecznie ośnieżonych, wychłodzonych drogach.

Szczególną wagę przyłóż do stanu amortyzatorów pojazdu. Jeżeli coś jest z nimi nie tak, droga hamowania będzie dłuższa, co przy oblodzonej jezdni podnosi ryzyko utraty kontroli nad pojazdem. Pewne trzymanie się toru jazdy to podstawa, gdy drogi są zaśnieżone, a warunki niekorzystne dla wszystkich uczestników ruchu. Samochód nie może Cię ściągać na zakrętach!

Zakładaj zimowe opony

To na tyle ważna kwestia, że zasługuje na osobną uwagę. Zimowe opony nie zostały wymyślone dla zdzierania z kierowców dodatkowych pieniędzy i faktycznie różnią się od wariantów zalecanych na lato lub całorocznych. Warto wiedzieć, czym się różnią, aby w odpowiednim momencie je założyć. Nie za wcześnie i nie za późno, tak aby faktycznie odpowiadały na potrzeby narzucone stanem dróg, które są ośnieżone i oblodzone.

Opony zimowe wykonuje się z nieco innej mieszanki niż letnie, są też bardziej miękkie, a głębokość i gęstość ich bieżników odpowiada na rzeczywiste potrzeby w trakcie śnieżycy czy podczas jazdy po zaśnieżonej szosie. Tego typu ogumienie musi zapewniać przyczepność w warunkach obniżonego bezpieczeństwa. Zamiast oszczędzać na tak ważnej kwestii zamów dobre, sprawdzone, polecane opony zimowe i zawczasu zakładaj je do swojego samochodu!

Bezpiecznie hamuj

Przejdźmy już konkretnie do praktycznych umiejętności kierowców. Na pierwszy plan wysuwa się zdolność prawidłowego hamowania, szczególnie ważna na zimowej drodze. Jeżeli nawierzchnia jest śliska, a wciśniesz hamulec do samego końca, możesz stracić kontrolę nad pojazdem, który może wylądować w rowie, na drzewie lub innym pojeździe.

W trudnych warunkach tym bardziej warto „hamować silnikiem”, a przy nagłych sytuacjach – pulsacyjnie, spokojnie, stopniowo. Koniecznie utrzymuj odpowiednio dużą odległość pomiędzy jadącymi przed Toba autami. Pamiętaj, że gdy zwalniasz na oblodzonej drodze, droga hamowania jest nawet o kilkadziesiąt metrów dłuższa niż na suchej nawierzchni.

Kontroluj prędkość

Zaśnieżona droga nie jest miejscem na wyścigi, zresztą w optymalnych warunkach atmosferycznych również należy zachować rozsądek... Jak już wspomnieliśmy, droga hamowania na drodze zimą potrafi być naprawdę niebezpiecznie długa. W związku z tym nie wyprzedzaj na siłę i nie spiesz się nadmiernie. Lepiej wyjść z domu 5-10 minut wcześniej niż później zastanawiać się, jak wyprzedzać jadące przed Tobą samochody, gdy widoczność i stan drogi nie są najlepsze. Im wolniejsza i spokojniejsza jazda, tym większa szansa na bezpieczną podróż.

Umiejętnie pokonuj zakręty

Od kierowcy, który prowadzi pojazd zimą, powinno się wymagać znajomości odpowiednich technik wchodzenia w zakręty. Przed zakrętem należy zwolnić, a ruchy kierownicą nie mogą być gwałtowne. Niezastosowanie się do tych rad może skutkować utratą przyczepności i kontroli. Jeżeli nie masz ABS, tym bardziej uważaj. Gdy koła zablokują się na śliskiej powierzchni, lepiej nie myśleć, jaka tragedia może się wydarzyć. Dlatego jedź wolno, równo i hamuj z wyczuciem. Szczególnie na zakrętach, tak w mieście, jak i poza nim!