prawo drogowe

Prawo drogowe to wielki zbiór przepisów, które są arcydokładne i złożone. Tak dokładne, że potrafiłą być dowcipne i absurdalne. Jednym z najbardziej znanych "kwiatków" to zapis: "Uczestnik ruchu drogowego ma prawo liczyć, że inni uczestnicy ruchu przestrzegają przepisów ruchu drogowego, chyba że okoliczności wskazują na możliwość odmiennego zachowania".

Polskie prawo drogowe jest napisane tak, że dla zwykłego Kowalskiego jest niezrozumiałe, a przepisy są rozproszone po najróżniejszych aktach prawnych i pełne są braków. Znanym przepisem jest również ten dotyczący zakazu zatrzymywania zwierząt na jezdni Art. 37, punkt 4, ustęp 4) oraz ten który „zabrania otwierania drzwi samochodu bez wcześniejszego sprawdzenia, czy nie powodujemy tym zagrożenia”.

W tym roku weszła w życie nowelizacja przepisów o ruchu drogowym. Znalazł się w nim min. uaktualniony taryfikator oraz bardzo ciekawy przepis określający zachowanie w tzw. strefie ruchu.

Celem zapisu miało być metodą na karanie bezkarnych kierowców, którzy notorycznie łamią przepisy na drogach osiedlowych, parkingach i wewnętrznych. Przepis mówi, że prawo o ruchu drogowych obowiązuje na drogach publicznych.

Natomiast drogi wewnętrzne nie są drogami publicznymi, więc można na nich robić wszystko co przyjdzie kierowcy do głowy, łącznie z tym, że można na nich poruszać się pojazdem bez ważnego prawa jazdy oraz parkować na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Problem dotyczy, że rzeczone strefy ruchu nie powstają. Muszą być tworzone przez zarządców dróg prywatnych z wyraźnym zaznaczeniem początku i końca takiej strefy.

Ciągłym problemem od uchwalenia prawa drogowego w 2017 są poprawki i nowelizacje, których jest już ponad 1000. Zmiany potrafią obejmować np. w kilku aktach prawnych, zostać mocno wypromowane ale ostatecznie lądują z powrotem do szuflady. Np. w zeszłym roku miała pojawić się rewolucja w wydawaniu prawa jazdy, ograniczenia dla młodych kierowców oraz zatrzymywania prawa jazdy za przekroczenie limitu punktów karnych. Na dzień dzisiejszy aktualny komunikat brzmi: zmiany wejdą w życie w styczniu 2017 roku. Lecz lepiej się o to nie zakładać.

Warto nadmienić, że wkrótce ma również pojawić się kolejny zaktualizowany taryfikator punktów karnych, któremu bliżej spróbujemy się przyjrzeć w jednym z kolejnych wpisów.