wiosenny przegląd samochodu po zimie

Nareszcie – zima się kończy, a za oknem coraz wyższe temperatury. Więcej słońca, dłuższe dni – aż chce się żyć. O ile jednak Ciebie rozpiera wiosenna energia, o tyle Twój samochód mocno odczuł zimowe warunki i wymaga dokładnego przeglądu. Na co zwrócić uwagę w jego trakcie? Jak przywrócić autu świeżość i zabezpieczyć je przed niszczeniem na wiosnę? Dowiedz się już teraz.

Zima stwarza skrajnie niekorzystne warunki dla każdego samochodu. Niskie temperatury, duża wilgotność, deszcz i śnieg, a przede wszystkim sól i chemiczne roztwory, którymi posypuje się drogi, sprawiają, że Twoje auto wymaga szczególnej opieki.

Jeśli chcesz o nie zadbać i przedłużyć jego żywotność, eliminując potencjalne usterki pozimowe, nie obejdzie się bez wiosennego przeglądu. Sprawdź, jakie elementy i podzespoły powinien on obejmować.

Mycie i konserwacja

Absolutna podstawa, o której bezwzględnie należy pamiętać, gdy za oknem pojawiają się pierwsze oznaki wiosny, a śnieg i ujemne temperatury odchodzą w zapomnienie. Zimą Twój samochód ma bowiem kontakt ze wspomnianymi roztworami chemicznymi, preparatami i solą, którymi posypuje się drogi. Jak wiadomo, niszczą one karoserię i przyspieszają rdzewienie, dlatego konieczne jest opłukanie i umycie całego samochodu, włącznie z podwoziem.

Aby przedłużyć żywotność karoserii, nie zapomnij o jej konserwacji – usuń niewielkie rysy, pozbądź się śladów korozji i zabezpiecz lakier specjalistycznymi środkami. W razie dużych zniszczeń i ubytków w karoserii warto udać się do profesjonalnego blacharza.

Opony

wymiana opon

Konieczność wymiany opon zimowych na letnie jest dla Ciebie zapewne oczywistością. Pamiętaj jednak, żeby nie ograniczać się wyłącznie do tej podstawowej operacji – równie istotne jest umycie zimówek, a następnie ich konserwacja specjalnymi środkami. Dzięki temu przeleżą całą wiosnę i lato bez ryzyka uszkodzeń.

Płyny eksploatacyjne i filtry

Wykonując wiosenny przegląd, rzuć okiem na poziom kluczowych płynów eksploatacyjnych. Sprawdź, czy silnik ma wystarczającą ilość oleju niezbędnego do prawidłowego działania i skontroluj, czy nie brakuje płynu hamulcowego.

Rzuć okiem także na poziom płynów układu wspomagania i chłodniczego, które mogły się znacząco obniżyć lub zużyć w ciągu kilku miesięcy ostrej zimy.

Układ hamulcowy

Układ hamulcowy decyduje o bezpieczeństwie, zdrowiu, a często życiu kierowcy i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Żeby mieć pewność, że działa prawidłowo, a zima nie nadwyrężyła go zbyt mocno, sprawdź stan klocków i tarcz i w razie potrzeby je wymień.

Zwróć uwagę również na przewody hamulcowe – jeśli widzisz pęknięcia lub inne nieprawidłowości, jak najszybciej je napraw lub zleć to profesjonaliście.

Zawieszenie

Skrzypienie, stuki, złe prowadzenie auta – jeżeli odczuwasz jeden z tych objawów lub niepokoi Cię coś innego w pracy układu zawieszenia, podczas pozimowego przeglądu wiosennego dokładnie przyjrzyj się jego najważniejszym elementom.

Tuleje, osłony przegubów, sprężyny amortyzatorów, wahacze, stabilizatory, łączniki, sworznie – jeżeli widzisz, że któryś z tych elementem jest zużyty lub zniszczony, nie zwlekaj ani chwili z wymianą.

Uszczelki i wycieraczki

Zima negatywnie wpływa nie tylko na karoserię, zawieszenie i zewnętrzną konstrukcję auta, ale również na jego stan wewnątrz. Jeśli dochodzą do Ciebie nieprzyjemne odgłosy skrzypienia, świszczenia czy dzwonienia, dokładnie je oczyść i nasmaruj odpowiednim środkiem (np. WD40). Z kolei zużyte uszczelki wymień na nowe.