czyszczenie układu klimatyzacji

Różnice między oponami letnimi i zimowymi

Do wykonania opon letnich używana jest twarda mieszanka, która przy temperaturze 7-8° celsjusza traci swoje właściwości jezdne i staje się jeszcze twardsza. Opona zimowa jest bardziej miękka i nawet przy bardzo niskich temperaturach nie twardnieje tak szybko i łatwo. To znacząco wpływa na przyczepność opony do jezdni pokrytej śniegiem i lodem.

Drugi aspekt to bieżnik. W przypadku opon zimowych wyposażony jest w specjalne nacięcia (lamele), które poprawiają przyczepność i nieporównywalnie lepiej przylegają do podłoża. "Zimówki" odprowadzają wodę, śnieg i błoto nieporównywalnie sprawniej niż wariant letni.

czyszczenie układu klimatyzacji
Zdjęcie: frankieleon/flickr.com

Te właściwości sprawiają, że droga hamowania na oponach zimowych może być nawet o 27% krótsza niż w przypadku auta na oponach letnich. Mówimy tu oczywiście o warunkach przy zalegającym śniegu lub lodzie.

Idealny termin na wymianę opon?

Wbrew pozorom nie jest to proste pytanie. Specjaliści z branży głoszą, że idealny czas na zmianę opon z letnich na zimowe to kiedy za dnia panuje 10° celsjusza, a nocami temperatura spala do okolic 0° C.

W Polsce w 2013 roku w Polsce próbowano wprowadzić obowiązek wymiany ogumienia na zimowe w okresie zimowym od 1 listopada do 31 marca. Temat był bardzo mocno poruszany, ale na szczęście z niego zrezygnowano. Mimo wszystko Polska pozostaje jednym z niewielu krajów Europy, gdzie taki obowiązek nie jest wprowadzony.

W wielu innych krajach jazda na oponach zimowych jest obowiązkowa, ale nie w ramach sztywnych dat, ale położenia np. drogi górskie lub jeśli nakazują tego znaki drogowe. W naszym kraju zima pogoda potrafi być szalenie mocno nieprzewidywalna, szczególnie w ostatnich latach.

Październik-listopad może być wyjątkowo ciepły, a w maju może poprószyć śnieg, dlatego wymiana opon powinna zależeć od zdrowego rozsądku kierowcy. Jednak maksymalnie pierwsza połowa listopada wydaje się być optymalnym terminem.

Mimo, że opona zimowa zużywa się szybciej niż letnia, ma gorszą przyczepność w temperaturze powyżej 8°, nie należy zwlekać z wymianą opon do ostatniej chwili, bo warto zdążyć przed tłumami w warsztatach :) I najważniejsze w końcu jest o nasze bezpieczeństwo.